Bez vysokej školy ani na krok!

Autor: Jozef Čižmár | 23.3.2011 o 19:21 | (upravené 23.3.2011 o 19:56) Karma článku: 7,77 | Prečítané:  2127x

Diskusia dookola, kvalitné - nekvalitné, naše - cudzie, ako je to stými školami. ARRA ponúkla svoje videnie kvality, čo je však dôležitejšie vybrala nejaké kritéria, ktorými túto kvalitu kvantifikuje.

Samozrejme akonáhle sa im dala aká taká váha, školy zareagovali.

Nemajú problém z roka na rok zvýšiť počet PhD študentov na 10 násobok, habilitovať docentov ako na pase a nakoniec aj prezident ma viac roboty s nárastom super profesorov. Keď niekedy bol na katedre jeden profesor a dvaja docenti, teraz je ich aj desať - kde sa vzali? Sú dobré tieto preteky pre študenta? Nejako v pozadí všetkých kritérií je samotný študent a jeho skutočné dobro. Samozrejmé je ťažko spoľahnúť sa na to, že študenti si vyberú kvalitu a ťažké štúdium, možno iba pár fanatikov vo svojom odbore. Ostatní to vezmú skratkou na diplom a školy pripravené svojim počtom PhD učiteľov, docentov a profesorov sú ochotné ich zobrať a nechať doštudovať.  To nevyhnutne vyvolá infláciu diplomov, ťažšie zamestnávanie ich držiteľov, infláciu platov vysokoškolákov... Dá sa to nejako rozťať? Možno vydávať tituly podľa želania na obecných a mestských úradoch :-) a nechať študovať tých, čo naozaj chcú na školách s ozajstnými učiteľmi všetkých stupňoch. No to asi neprejde (aj keď Fico by si možno dal povedať :-)). Kde vlastne vznikla tá potreba na tie kvantá vysokoškolákov? Trh asi všetko nespôsobil, sám vidím, že vo firmách sa na bývalé „stredoškolské" funkcie obsadzujú ľuďmi s VŠ. Ich „vyštudovaný" mozog tam nie je využitý ale, čo je horšie, že často ani nie sú schopní ju vykonávať ako ten  „starý" stredoškolák. Nie sú to zbytočne vyhodené peniaze spoločnosti?

Samotné financovanie na žiaka pokazilo toho viac ako sa môže zdať, stalo na začiatku toho zhonu za profesormi - aby sme mali kryté odbory, za PhD učiteľmi, aby sme mali dobré hodnotenie, aby k nám prišlo viac študentov - je jedno akých. Samotné citácie sú tiež diskutabilné do určitej miery, kolegialita existuje a často sa cituje i to čo ani v článku nie je....

Zatiaľ tma na konci tunela... takže študujme kým nám praje doba:-)))

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?