Byť človekom!

Autor: Jozef Čižmár | 23.3.2011 o 17:18 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  803x

Ako ťažké je byť a zostať človekom. Sem tam nám táto spoločnosť ponúka lepšie alternatívy, ako nájsť a získať čo najviac pre seba samého a pokiaľ možno v čo najkratšom čase. Nie som už v takom veku, žeby mi to bolo jedno. Z ničoho nič sa ocitnete na hrane kedy si musíte vybrať tak alebo onak. Poznáte to - je lepšie sa postaviť na stranu silnejšieho a mať svätý pokoj a prípadne ešte aj výhody alebo povedať pravdu a bojovať o holú existenciu. Každý z nás je možno v inej pozícií, ale s tým istým rizikom vlastného rozhodovania.

V poslednej dobe ma zaujala debata o odvodoch živnostníkov. Z každej strany počúvam rôzne názory, hovorí sa, že problematika je zložitá a každý ma svoju pravdu. Je to naozaj tak? Nestačí byť aj v tomto "iba" človekom? Či už ten, ktorý rozhoduje, že do firmy chce iba živnostníkov - i keď ich povaha práce taká nie je. Aj ten živnostník, ktorý hľadá všetky možné kľučky - až po trestné činy - len aby sa vyhol plateniu je spoločnosti takmer na nič a kazí meno aj tým spravodlivejším. Chce, aby jeho deti mal kto učiť, aby ho mal kto liečiť, aby mal nárok na všetko, čo spoločenstvo ponúka, ale chutí mu parazitovanie. Naozaj je najdôležitejšia obojstranná /firma - živnostník/, či v horšom prípade jednostranná výhoda? A spoločnosť, jej fungovanie, financovanie  - to nikoho nezaujíma?  Jasné veľa z nás povie - aj tak to politici rozkradnú, zle rozdelia, Rómovia prepijú. Samozrejme aj tam je kus pravdy - ale aj tam platí - zostať človekom. Kam to zájde, že platiť nebude nikto? Že si povieme - nech sa každý postará o seba sám - budeme to lepšie? Pomôže nám to sólovanie?? Možno treba ukázať na človeka a tak som nad tým rozmýšľal a napadlo ma len, že jedného sme ukrižovali pred 2000 rokmi a myslím, žeby sme to urobili znova, lebo by nebol ako „my" - „Zdravý, mocný, lakomý".

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?