Nešťastník - externista.....

Autor: Jozef Čižmár | 24.3.2011 o 22:01 | Karma článku: 4,43 | Prečítané:  944x

Tak to tu máme, treba platiť za svoje vzdelanie, povedal súd a teraz naši zástupcovia. Ako je to vlastne s externým štúdiom? Po mnohých experimentoch s formou platenia, či neplatenia za štúdium prišla ďalšia, možno trochu šalamúnska, ale ok.

Vrátil by som sa trošku do minulosti, keď sa externisti dostali na svetlo Božie. Po nežnej revolúcii sme zrazu zistili, že máme málo vysokoškolsky vzdelaných ľudí, neviem síce, kto to zistil /ak neberiem štatistickú hodnotu k západným krajinám/  a tak to začalo.... Úradníci, úradníčky, manažmenty podnikov, až po zdravotné sestry všade tam sa pocítil nedostatok študovaných hláv. Niektoré väčšie podniky si „ vybavili" vyštudovanie svojich doma - vo firme potom svoju pobočku zatvorili. Iní zase majú svoje dvorné fakulty so sociálnou prácou a tak si niektorí ešte veselo dopĺňajú tituly.

Iste ste si všimli ten rozdiel, keď Vám injekciu pichne titulovaná sestra...:-))) Kto to vymyslel neviem..

Ale čo naozaj dychtiaci externista po vzdelaní, ako môže vyzerať.. Možno nejaký štyridsiatnik s dvoma deťmi v školskom veku a túžbou sa vzdelávať a vedieť niečo viac zo svojho oboru.  A tak sa vyberie na svoju „vysnívanú" školu s jeho životným predmetom a začne sa čudovať, študuje odbor s desiatkou spolužiakov, ktorí naháňajú diplom. Učitelia rezignujú na výučbu a o časovej dotácií škoda hovoriť. A náš študent - externista  našiel realitu. Začína mať pocit zbytočnosti jeho snaženia a vynaložených prostriedkov a aby aspoň niečo z toho mal, pridá sa ku skupine a počká si na diplom. Ako mu pomôcť - spoplatnenie to asi nebude.... Možno mu pomôže ak by mu niekto vybral štúdia chtivých spolužiakov, ak by mu dali kvalitné podklady na štúdium a excelentný výklad, možno aj s predĺžením štúdia. Určite, že nášmu podobných študentov bude menej, ale zato kvalitnejších absolventov na ktorých by sa potom určite peniaze našli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?